Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Odmítám využití kontrolního dálničního systému ke špiclování lidí.

Radovan Vích 0

V médiích se objevily další znepokojující informace o detailech a ceně zakázky internetového portálu na prodej elektronických dálničních známek, kvůli které byl z funkce odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Premiér Andrej Babiš podle médií podal v této věci trestní oznámení a jako důvod uvedl předražení zakázky, o které SFDI vládu neinformoval. Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček po svém jmenování ministrem dopravy tuto zakázku zrušil.

Cena zakázky za 401 milionů korun však vyvolala další spekulace ohledně možných skrytých funkcionalit systému a možností sledování a fotografování uživatelů dálnic, které mají být součástí utajované části zakázky. Dnes v této souvislosti proběhla médii další informace, že bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík oznámil, že se ho v souvislosti se zakázkou na dozor nad mýtným systémem pokusila jedna z firem uplatit částkou 1,5 miliónu korun.

Pokud se tyto informace zakládají na pravdě, je to skandální a velmi znepokojující. Jsem rozhodně proti plánům využít kontrolní systém na dálniční známky ke špiclování osob jedoucích v automobilu. Plíživě se tak budují základy policejního státu a totální kontroly občanů. Ministerstvo vnitra by mělo na silničních hraničních přechodech provádět kontrolu migrantů pronikajících na území státu, a nikoliv pokusy o totalitní monitorování aktivit bezúhonných českých občanů. Zneužití a manipulace s těmito  informacemi je vysoce pravděpodobná a znamenala by ohrožení svobody a demokracie.

Na základě výše uvedených skutečností bych rád slyšel vyjádření na toto téma ministrů vnitra a dopravy a také ředitele BIS na nejbližším jednání Bezpečnostního výboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *