Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Životopis

Ing. Radovan Vích (1964) je český politik, od října 2017 a 2021 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2016 zastupitel Libereckého kraje. Svůj mandát krajského zastupitele ve volbách v roce 2020 obhájil, ale kvůli převzetí funkce předsedy Programové komise a práce v předsednictvu hnutí, se mandátu vzdal. Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu tankovou a automobilní v Nitře. Později, po změně politických poměrů, studoval Vojenskou akademii v Brně, kterou ukončil s vyznamenáním. Postupně pracoval v různých velitelských, štábních, vedoucích a řídících funkcích na GŠ AČR a MO. V letech 1997-98 působil jako vedoucí sekce součinnosti kontingentu AČR se štábem velitelství SFOR-II v Sarajevu (B&H). Působil také řadu let v mezinárodních štábech na armádních zahraničních pracovištích. Známá je i jeho přednášková a publikační činnost v rámci armády. Je také novodobým vojenským veteránem. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze.

Je členem předsednictva hnutí a zároveň je předsedou Programové komise SPD a expertem hnutí na oblast armády. Od listopadu 2021 byl Poslaneckou sněmovnou PČR zvolen do funkce předsedy Kontrolního výboru.

Radovan Vích je ženatý se Zuzanou, má dvě dospělé děti a žije ve městě Liberec. Mezi jeho záliby patří historie a faleristika. Hovoří anglicky.